A színhúsok képzik kedvencünk nyers/főtt étrendjének legnagyobb részét (50-70%), ezért fontos hogy megismerjük különböző tulajdonságaikat. Elsősorban fehérjeforrásként van kiemelkedő szerepük, de számos nélkülözhetetlen tápanyagot és vízben oldódó vitamint is tartalmaznak.
Tulajdonképpen az állat bármelyik részét eheti kedvenced, egyedül a csontos húsok között akadnak kivételek. Illetve azt megjegyezném hogy a hentesnél kapható kimosott pacal is tiltólistán szerepel nálam, egyszerűen azért mert kimossák belőle az összes értékes tápanyagot. Nem lesz tőle baja kedvencednek, de dietetikailag pénzkidobás. (Ne keverd össze a zöld pacallal, amely kiváló vitaminforrása kedvencünk étrendjének.)
Miután elolvastad ezt a rövid összefoglalót, egy kicsivel részletesebb képed lesz kutyusod étrendjéről. Tudni fogod hogyan növeld/csökkentsd az adagok kalóriatartalmát (ami fogyókúrázó és hízni vágyó kutyusoknál különösen hasznos), látni fogod melyik hús “mire jó”, azaz milyen ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaznak.
Ez nem azt jelenti hogy minden menünek kalóriára pontosan meg kell felelnie kedvenced igényeinek, azonban jóval egyszerűbb megérteni miért nem mindegy milyen húst raksz a táljába. Hosszútávon sok gondot okozhat a nyomelemek hiánya, illetve a túlsúlyt sem szabad félvállról venni (erről írok egy külön bejegyzést). könnyen előfordulhat hogy rák lesz az elhízás vége, ezért ne várjuk meg amíg kialakul a nagyobb probléma, inkább előzzük meg azt!
Összefoglalva az alábbiak számítanak színhúsnak:
- “Általános színhúsok”
- Szív
- Nyelv
- Háj/zsír
- Tüdő
- Zúza
- Zöldpacal
- Ínak és gége
- Csontokon a színhús (itt tudod megnézni melyik csontoson mennyi színhús van)
Húsok fajtái
Vörös húsok
- Bárány
- Disznó
- Liba
- Kacsa
- Marha
- Vadhús
Fehér húsok
- Csirke
- Fürj
- Házi nyúl
- Pulyka
A húsok színét többek között izomrostjaik típusa határozza meg, azon belül pedig mioglobin-tartalmuk. A mioglobin az izomsejtekben található fehérje, amely az izmokon belül az oxigén tárolásáért, és felhasználásáért felelős. A mioglobin ad pigmentet a húsoknak, tehát minél sötétebb a hús, annál magasabb a mioglobin-tartalma. Ha van rá lehetőséged, vegyesen adj fehér és vörös húst kutyusodnak.
Általános színhúsok
Nem tudtam jobban megfogalmazni, úgyhogy általános színhúsoknak fogom nevezni azokat az izomhúsokat, amelyek az állat nagyrészét fedik (mell, comb, hátszín, legtöbb csontoson a hús, stb.). Általános színhús legyen a menü legnagyobb része, mert nagyon gazdagok különböző aminosavakban, azaz ezek az étrend legjobb fehérjeforrásai.
100 g nyers marha hús (20% zsír)
Energia: 254 kcal
Fehérje: 17,17 g
Zsír: 20 g
Víz: 61,87 g
Lysine (aminosav): 1,42 g
Vas: 1,94 mg
100 g nyers csirkemell
Energia: 120 kcal
Fehérje: 22,5 g
Zsír: 2,62 g
Víz: 73,9 g
Lysine (aminosav): 2,04 g
Vas: 0,37 mg
Szív
A szív kiváló fehérjeforrás, gazdag B-vitaminokban (főleg B3- és B5vitaminban), cinkben és vasban. Sokszor a belsőségekhez sorolják, pedig színhúsnak számít. Eléggé vitamindús, ezért a napi adag 10-15%-a lehet maximum!
100 g nyers marhaszív
Energia: 112 kcal
Fehérje: 17,72 g
Zsír: 3,94 g
Víz: 77,11 g
Cink: 1,7 mg
Vas: 4,31 mg
100 g nyers csirkeszív
Energia: 153 kcal
Fehérje: 15,55 g
Zsír: 9,33 g
Víz: 73,56 g
Cink: 6,59 mg
Vas: 5,96 mg
Nyelv
A nyelv zsírosabb mint amilyennek tűnik (1:1 a fehérje-zsír aránya), ezért kifejezetten jó választás sportoló, illetve keto-diétán lévő kutyáknak. Átlagos kedvenceknek azonban elég zsíros húsfajta, így a napi adag 10-15%-a lehet maximum nyelv.
100 g nyers marhanyelv
Energia: 224 kcal
Fehérje: 14,9 g
Zsír: 16,09 g
Víz: 64,53 g
B3-vitamin: 4,24 mg
Vas: 2,95 mg
100 g nyers bárány nyelv
Energia: 222 kcal
Fehérje: 15,7 g
Zsír: 17,17 g
Víz: 66,6 g
B3-vitamin: 4,65 mg
Vas: 2,65 mg
Zsír/Háj
Zsíros fehérjeforrás
- Marha
- Bárány
- Kacsa
Sovány fehérjeforrás
- Csirke
- Nyúl
- Pulyka
- Fürj
- Vadhús (valahol a kettő között)
A húsok és csontosok természetes zsírforrásai kutyusunk étrendjének.
Tévhit, hogy a fogyókúrázó kutyák nem ehetnek zsírt. Alapvetően aktív, sportoló kutyáknak érdemes zsírosabb, fogyókúrázóknak pedig soványabb húsokat választani, azonban minden menünek tartalmaznia kell egyénre szabottan, megfelelő mennyiségű zsírt (igen, a túlsúlyos kutyusoknak is szüksége van rá valamilyen formában). Egy normál kutyusnak ez kb a napi adag 10-20%-a. (ez nem azt jelenti hogy a menü 20%-a kacsaháj legyen, hiszen a többi húsnak is van zsírtartalma. Tehát ha normál kutyusnak adnál pl kacsahájat, mert a menü többi része túl sovány, akkor az adag max 5%-át célozd meg.)
A főtt zsírokat messziről kerüld el! Magas hőmérsékleten a zsírok oxidálódnak és rákkeltővé válnak. Szénhidrátokkal keverve ráadásul annyira megterhelő a hasnyálmirigynek, hogy végső soron gyomor-problémákhoz, hasnyálmirigy gyulladáshoz fog vezetni.
100 g nyers kacsaháj
Energia: 882 kcal
Fehérje: 0 g
Zsír: 99,8 g
Víz: 0,2 g
100 g nyers marhazsír
Energia: 902 kcal
Fehérje: 0 g
Zsír: 99,9 g
Víz: 0,1 g
Tüdő
A nyers tüdő egy puha, szinte szivacsos állagú sovány színhús, nem belsőség! Aránylag olcsó opció, fogyókúrázó kisállatoknak kifejezetten jó választás, azonban a napi adag 10-20%-át nem érdemes meghaladnia. Egyrészt azért, mert tényleg nagyon sovány hús, másrészt azért, mert vannak sokkal vitamindúsabb, táplálóbb színhús opcióink, a tüdő önmagában dietetikailag kevés.
100 g nyers marhatüdő
Energia: 92 kcal
Fehérje: 16,2 g
Zsír: 2,5 g
Víz: 79,38 g
100 g nyers báránytüdő
Energia: 95 kcal
Fehérje: 16,7 g
Zsír: 2,6 g
Víz: 79,7 g
Zúza
A zúzógyomor (zúza) a madarak mechanikus gyomra. Sovány színhúsnak számít, nincs kiemelkedő szerepe az étrendben. Aránylag olcsó opció, fogyókúrázó kisállatoknak kifejezetten jó választás, azonban a napi adag 10-20%-át nem érdemes meghaladnia (ugyanaz az indoklás mint amit a tüdőnél írtam egy blokkal feljebb).
100 g nyers csirkezúza
Energia: 94 kcal
Fehérje: 17,66 g
Zsír: 2,06 g
Víz: 79,33 g
100 g nyers pulykazúza
Energia: 111 kcal
Fehérje: 18,8 g
Zsír: 3,37 g
Víz: 77,47 g
Zöldpacal
A zöldpacal a kérődző állatok gyomrának a belső fala. Kutyák/macskák körében igazi superfood, kiváló ásványi anyag- és vitaminforrás. Kiemelkedően gazdag mangánban (kb. 13,21 mg/kg) és esszenciális zsírsavakban, emellett tökéletes arányban tartalmaz kálciumot és foszfort (1:1). A napi adag 10-15%-a legyen maximum zöldpacal.
100 g nyers marha zöldpacal
Energia: 168 kcal
Fehérje: 16,1 g
Zsír: 12,1 g
Víz: 71,24 g
Mangán: 1,32 mg
Hentesnél kapható, kimosott pacal
A vegyszerekkel kimosott gyomrot hagyjuk inkább a hentesnél, dietetikailag teljesen felesleges kisállatunk étrendjébe.
Gége, ínak
Én elsősorban szárított formában adom kutyusaimnak a gégét és az ínakat, mert első osztályú rágókák. Mindkettő támogatja az ízületeket kondroitin és glükozamin tartalmuk végett, ráadásul az ínak még kollagént is tartalmaznak. A gégét sokan csont-alternatívaként könyvelik el, pedig nem az. Porcos husi, amit ha kutyusod adagjához szeretnél adni nem kell csökkentened a csontos mennyiségét, csak vedd figyelembe kakielemzésnél (kicsit keményebb lehet a megszokottnál), és ne legyen több a napi adag 10-15%-ánál.
-
Farkaskonyha szárított marhaín1 990 Ft – 2 890 Ft
-
Holisnacks szárított egész marhagége1 990 Ft
-
Holisnacks szárított marhagége darabok1 390 Ft
Összefoglaló
Mégegyszer: nem kell minden menünek miligrammra pontosan megfelelnie kutyusod igényeinek, azonban érdemes figyelembe venni a húsok különböző tulajdonságait. Ne adjunk ész nélkül tüdőt nyelvvel csak azért mert olcsó, hosszútávon nem lesz jó vége.
Ha kérdésed van írj nyugodtan a hello@kutyamami.hu email címre vagy üzenj Facebookon/Instán, örömmel segítek amiben tudok. 🙂
Források:
https://fdc.nal.usda.gov/index.html
https://ivcjournal.com