Az étrend leghasznosabb és egyben legszagosabb összetevői a máj és a belsőségek. Igaz csak pár gramm kerülhet belőlük a tálba, mégsem elhagyhatóak hiszen tele vannak esszenciális tápanyagokkal.
Alapvetően minden étrendhez (BARF, Prey, főtt) 5% máj, 5% egyéb belsőség javasolt.
Tulajdonképp ez a két összetevő tartalmazza a legtöbb vitamint, ráadásul pénztárca barát az áruk (már csak azért is mert nagyon kevés kell belőlük). Tényleg erősen ajánlott belerakni azt a pár grammot a tálba, nagyot dob az étrend tápanyag tartalmán.
Az átlagos színhúsoknál jóval gazdagabbak B-vitaminokban (B1, B2, B6, B12-vitamin) és ásványi anyagokban (foszfor, vas, réz, magnézium, szelén, stb.). Általában a máj fedezi az étrend teljes A-vitamin tartalmát, ezért tényleg nem ajánlott kihagyni sem a nyers, sem a főtt étrendből!
Nagyon ritkán, de előfordulhat hogy kutyusodnak sok lesz az 5%, ha érzékenyen reagál (pl. megy a hasa) csökkentsd az adagot. Ha orvosi okból nem tudsz adni kutyusodnak májat és belsőségeket, mindenképp gondoskodj a fent említett vitaminok és tápanyagok pótlásáról.
Tipp: Minden belsőséget érdemes félig fagyott állapotban vágni, sokkal egyszerűbb bánni a késsel és a konyhapult is tisztább marad.
Máj
- A vadak és a szabadon tartott állatok mája vitamindúsabb mint a takarmányozott állatoké.
Belsőségek
- vese
- lép
- tőgy
- agy
- here
- szemek
- hasnyálmirigy
Máj
Ahogy azt fentebb már említettem, a máj baromi gazdag A-vitaminban. A koncentrált A-vitamin tartalma miatt javasolt 5% körül tartani az étrend máj tartalmát, nagyobb mennyiség hasmenést okozhat kedvencednél. Az A-vitamin egyébként egy emésztést segítő, szaporodási szervrendszert, hámszöveteket, látást támogató antioxidáns, nem hiányozhat az étrendből.
A máj emellett gazdag folsavban, B-vitaminokban, vasban és rézben. Hőkezelés során sajnos sok tápanyagot veszít, de még főtt állapotban is rendkívül vitamindús.
100 g nyers csirkemáj
- Energia: 119 kcal
- Fehérje: 16,9 g
- Zsír: 4,83 g
- B12-vitamin: 16,6 µg
- A-vitamin: 3300 µg
100 g nyers marhamáj
- Energia: 135 kcal
- Fehérje: 20,4 g
- Zsír: 3,63 g
- B12-vitamin: 59,3 µg
- A-vitamin: 4970 µg
Vese
A vese a legelterjedtebb belsőség BARF-os körökben, valószínűleg mert ez a legkevésbé “undi” opció. Nem nehéz vágni (a nyúl vesét pl nem is kell), nincs olyan erős szaga és nem annyira véres maszatolós az állaga. Szelénben, B-vitaminokban és aminosavakban gazdag. Kiemelendő hogy a marha vesében jóval több a D-vitamin mint más állatok veséjében, így a legjobb választás vesék közül a marháé.
100 g nyers birka vese
- Energia: 97 kcal
- Fehérje: 15,7 g
- Zsír: 2,95 g
- B6-vitamin: 0,22 mg
- Szelén: 127 µg
100 g nyers marha vese
- Energia: 99 kcal
- Fehérje: 17,4 g
- Zsír: 3,09 g
- B12-vitamin: 0,665 mg
- Szelén: 141 µg
Lép
A lép elsősorban vasban és triptofán aminosavban gazdag belsőség. Magas vastartalma miatt kölyök kutyáknak és macskáknak kifejezetten jó választás, támogatja a fejlődő szervezetet.
Pro tipp: ne hagyd teljesen kiolvadni mielőtt elkezded vágni (ha frissen veszed dobd be a fagyasztóba)! Kiolvadt lépet vágni nagyjából olyan, mintha egy lekvárral töltött zacskót akarnál felkockázni. Borzasztó.
100 g nyers birka lép
- Energia: 101 kcal
- Fehérje: 17,2 g
- Zsír: 3,1 g
- B3-vitamin: 7,9 mg
- Vas: 41,9 mg
100 g nyers marha lép
- Energia: 105 kcal
- Fehérje: 18,3 g
- Zsír: 3 g
- B3-vitamin: 8,4 mg
- Vas: 44,6 mg
Hogyan etesd meg válogatós kedvenceddel a belsőségeket?
Ha ott hagyja, nem akarja megenni a belsőségeket kedvenced, az alábbi kis trükkök segíthetnek:
1. Rejts el kicsi kockákat darált húsba és gyúrj belőle golyókat.
2. Daráld, vagy turmixold le a belsőségeket és keverd darált húshoz a megfelelő mennyiséget.
3. Daráld, vagy turmixold le a belsőségeket, öntsd szilikon formába és fagyaszd le. A fagyott kis kockákat általában szívesebben fogyasztják a válogatósok.
Összefoglaló
A máj és belsőség fontos része az étrendnek, ha mindenképp ki szeretnéd hagyni belőle akkor kiegészítőkkel (zöldség, gyümölcs, étrendkiegészítők, stb.) muszáj pótolni az ezzel kieső esszenciális tápanyagokat!