Itt találod csontos hús kínálatunkat.
A csontos húsok elsősorban kedvencünk kalcium szükségletét fedezik. A legtöbb főzős itt bukik el, hiszen főve nem ad csontot kutyájának (és nagyon jól teszi), de mással sem pótolja a kálciumot. Ez hatalmas hiba. Ha nem szeretnél nyers csontost adni kutyusod főtt étrendje mellé, mindenképp szerezz be kalciumpótló készítményt (bővebben lejjebb). Nem kell tartani a csontos húsoktól, pár egyszerű szabály betartásával elkerülhetőek a balesetek, kellemetlen helyzetek.:)
Mennyi csontot (nem csontost, hanem csontot) adjak kedvencemnek?
- Kutyáknak az adagjuk 10-15%-a
- Cicáknak az adagjuk 5-7%-a
Itt találod a csontos húsok konkrét csonttartalmát.
Mielőtt elkezdesz bármiféle csontot adni kutyádnak/cicádnak, az alábbi szabályokat ragaszd ki a hűtőre:
- Főtt, füstölt, vagy akárhogyan hőkezelt csontot TILOS adni kedvenceidnek !!!
- Mindig kedvenced adottságainak megfelelő csontost válassz.
- Soha ne hagyd egyedül, felügyelet nélkül kedvencedet amikor csontos húst eszik!
- Lehetőleg kerüld az úgynevezett “tartó csontokat”, amelyek az állat súlyának nagyrészét “tartják” (pl a csirkeszárnnyal nincs gond hiszen nem sűrűn használja az állat, azonban a combcsontján álldogál egész életében). Minél nagyobb súlyú az állat, annál veszélyesebbek a tartó csontjai.
Van még egy fontos küldetése a csontos húsoknak: ezek formálják kedvenced ürülékét (a kakielemzés egy másik bejegyzés lesz).
Ha túl sok csontot tartalmaz a menü, könnyen székrekedéshez vezethet!
Biztonságos csontos húsok
A biztonságos csontokat hús és inak fedik. A teljesen csupasz csontok kiszáradnak a fagyasztóban és megkeményednek, ezért ezeket a csontokat inkább kerüld.
Borda
A nyúl, bárány és kecske borda biztonságos a közepes és nagyobb testű kutyák számára (a nyúl kistestűeknek és cicáknak is tökéletes). A borda csontok egyesével etetve fulladást okozhatnak, ezért biztonságosabb 2-3 bordánként adni kutyáknak.
A nagyobb állatok (pl marha) bordáival érdemes vigyázni, mert annyira kemények a csontjaik hogy beletörhet kutyusunk foga.
Láb
A kacsa, csirke lábak természetes kollagén és kondroitin források (ezért ha jó csontkocsonyát szeretnél csinálni kutyádnak, mindenképp dobj bele pár lábat). Kitűnő minden méretű kedvencnek, ízületi problémásoknak kifejezetten ajánlott. (a körmöket nem szükséges levágni)
Nyak
A csirke, kacsa és pulyka nyak nagyon jó választás kedvencednek, hiszen alap fogtisztítóként is alkamazható. Habzsolós kutyásoknak abból a szempontból jó, hogy erősen rá tudunk fogni a nyakra és kézből meg tudjuk tanítani kedvencünket rágni, máshogy azonban nem ajánlom a habzsolósoknak, mert könnyen lecsúszik egyben.
Farhát és mellcsont
A csirke és a kacsa farhát zsírosabb csontos húsoknak számítanak (főleg a kacsa), ezért nem ajánlott ezekkel kezdeni a nyersetetést. Ellenben a mellcsont alkalmas kezdéshez is, csak próbálj meg húsosabb mellcsontokat (vagy csontos csirkemellet) találni, így tuti nem lesz kiszáradva a csont.
Szárny
A szárnyak 3 részre oszthatók: szárnytő, szárnyközép és szárnyvég.
A csirke és a kacsa szárnyak kiválóak minden méretű kedvencnek, bár a cicáknak és a kistermetű kutyáknak érdemes 3 részre darabolni az egész szárnyakat.
A pulykaszárny nagytestű kutyáknak adható, azonban csak a szárnyközép és vég. A szárnytő csontja már nagyon vastag és szilánkosabban törik, ezért inkább kerüld.
Fej
A csirke, kacsa, pulyka, nyúl, kecske stb. fej csak erős idegzetűeknek ajánlott. Magas csonttartalmú csontos hús, elég sokféle belsőséget tartalmaz csontoshoz képest, ezért érdemes utolsók között bevezetni.
Farok
A bárány, kecske, marha farok jó rágcsa lehet minden méretű kutyának, azonban ez az egy csontos hús ami cicáknak nem ajánlott.
Nem ajánlott csontos húsok
Ezeket a csontokat érdemes messziről elkerülni. Annyi féle biztonságos csontot tudunk adni kedvenceinknek, az alábbiakat ingább hagyjuk meg csontkocsonyának.
Tartó csontok
Egy marha lábszár közel 1 tonnát cipel évekig mire levágják az állatot. Gondolj bele mennyire keménynek és tömörnek kell lennie a csontak ahhoz hogy kibírja ezt a mértékű terhelést. Szilánkosan törik, ráadásul simán beletörhet kutyánk foga, ezért erősen ajánlott elkerülni.
Pulyka comb és szárnytő
Tulajdonképp ugyanaz a gond velük mint a tartó csontokkal általában, szilánkosan törnek és kemények. Vágd le róla a húst, a csont pedig mehet a csontkocsonyába.
VESZÉLYES CSONTOK!
A FŐTT, FÜSTÖLT, SÜLT, SZÁRÍTOTT ÉS EGYÉB MÓDON HŐKEZELT CSONT NAGYON VESZÉLYES KUTYÁKNAK!
Hő hatására a csontok kémiai szerkezete megváltozik, távozik belőlük minden nedvesség. Szilánkosan törnek, azaz felsérthetik kedvenced száját, nyelőcsövét, gyomrát, végbelét, ráadásul olyan kemény hogy bele is törhet kutyád foga. NE ADJ ILYESMIT KEDVENCEIDNEK!
Ha nem akarsz csontos húst adni…
AKKOR IS BIZTOSÍTS KEDVENCEDNEK KALCIUMOT!!!
Ha attól félsz hogy belefullad kutyusod egy csirkelábba nincs semmi gond, manapság már mindenféle állatból találsz darált csontos húst, arra viszont figyelj hogy az extrém habzsolóknak még azt is szét kell csipegetni.
Ha egyáltalán nem tudsz kedvencednek csontot adni (pl egészségügyi okok miatt), vagy egyedül a csontos húsok riasztanak el a nyersetetéstől, használhatsz tojáshéjport, csontport, algamész készítményt is.
-
BARF Love 100% őrölt szarvascsont kalciumforrás3 990 Ft – 8 690 Ft
-
Farkaskonyha BIO Tojáshéjpor4 990 Ft – 8 490 Ft